O rasie

Ragdoll to rasa kota o pięknych błękitno-niebieskich oczach, puchatym aksamitnym futrze, łagodnym temperamencie oraz serdecznej naturze. Są to duże, muskularne koty półdługowłose o miękkiej i jedwabistej sierści. Pierwszy raz zostały wyhodowane przez amerykańską hodowczynię Ann Baker w Kalifornii w latach 60-tych XX wieku przez krzyżowanie kotów perskich, birmańskich i burmańskich. Nazwa „Ragdoll” (w bezpośrednim tłumaczeniu z angielskiego „Szmaciana Lalka”) pochodzi od skłonności tych kotów do zwiotczenia mięśni i rozluźnienia, gdy się je podnosi.

W Wielkiej Brytanii, jak i w rodzimych Stanach Zjednoczonych Ragdolle są często znane jako „koto-psy”. Wynika to z ich zachowania jak np. chęć chodzenia za człowiekiem i spędzania z nim czasu oraz praktycznie brak agresji wobec innych zwierząt domowych i domowników. Ragdoll ma bardzo łagodny i spokojny i charakter. Jest on bardzo czułym, inteligentnym i zrelaksowanym kotem.  Lubi się bawić, ale nie przewraca domu do góry nogami. Nie jest zbyt skoczny – przeważnie woli spacerować po ziemi niż wspinać się na wysokości. Zamiast skakać i drapać meble woli swój drapak i zabawki. Ma wyjątkowo duże pokłady cierpliwości. Mówi się, że Ragdoll to wieczny kociak, gdyż zamiłowanie do zabawy nie mija mu z wiekiem. Koty te mocno zżywają się ze swoim opiekunem, ciągle poszukują z nim kontaktu i chętnie towarzyszą mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Nie są w tym jednak zbyt natrętne, a o swojej obecności przypominają cichym i delikatnym miauczeniem. Są oddane i kochające, a przy tym zbytnio się nie narzucają. Z doświadczenia wiemy, że gdy wyjeżdżamy na wakacje i ktoś z rodziny z nimi mieszka to strasznie za nami tęsknią.

Ragdoll to jedna z największych ras kotów domowych, o solidnym, masywnym ciele i proporcjonalnych nogach z szeroką klatką piersiową. Dorosła kotka waży od 3,5 do 7,0 kg. Samce są znacznie większe, od 5,5 do 10,0 kg lub więcej. Głowa ma kształt szerokiego trójkąta z uszami pochylonymi do przodu i zakończonymi pędzelkami. Ragdolle żyją około 15-18 lat.